Něco pro legální pytláky.

Zde si můžete vyměnit ostřejší názory, co s offroadem vůbec nesouvisí...

Příspěvekod Karlito » čtv, 22 říj 2009 05:42

Tomi, o půl sedmý to ještě jde. Kachny se střílej na obloze a ta je světlejší, takže vidíš :wink:

Jinak na čem by se dalo hodně zabuzit, tak policajti a kontrola a pak na ouřadě odbor životního prostředí - páč na kachny muší bejt zachován poměr 1 myslivecky upotřebitelný pes na 3 střelce :wink:

Brokanů se nebuj, té jako drobné kroupy , samozřejmě ne moc bílé a o něco měkčí :lol:

-ka-
Červená,
je taky barva... :-)
+420 604 240 223
Karlito
Offroad bůh

Příspěvekod Dejv01 » čtv, 22 říj 2009 06:53

j ájsem neřekl že jim budu pomáhat :D já sem řekl i možná...jde o to si v klidu zajezdit..ale v dnešní době je potřeba různé věci různě nazývat....a ono ve finále mě osobně je proti srsti že někdo zabije jelena jen kůli palici a zbytek tam nechá pohozený....dobře když chce palici, tak at si ho odtáhne celýho,udělá žranici a palici si dá na stěnu nebo prodá :wink: ale zabít jen kůli hlavě.....to se mi nelíbí
W160-3.3D,HR......pořádná hromada železa alá Hard and Hevy..pohodička klídek
Dejv01
Offroad expert

Příspěvekod Tomi » čtv, 22 říj 2009 19:26

Karlito píše:Tomi, o půl sedmý to ještě jde. Kachny se střílej na obloze a ta je světlejší, takže vidíš :wink:

Mno já ti nevim, já když už du uklízet, tak to znamená, že už na to nevidim, a u nás na východě je přece jen ta tma o pár minut dřív jak u vás. Tady sem v údolí, aby mohli střílet proti světlý obloze, tak musej pálit do vsi, páč zdejší kačeny nejsou pitomý a když už lítaj, tak ne tak vysoko :lol: No každopádně mě moc nepobavili.
Tomi
Offroad bůh

Příspěvekod Hunter » ned, 15 lis 2009 17:30

Člověk si na chvíli zmizí, a vy takhle. Koukám, že tady je pořád všechno při starým, Mimouch, kterého jinak beru, protože většinou ví co říká a má rozumné názory, tak se tady sveřepě drží naivně dětské myšlenky, že zvěř se krmí aby se mohle střílet...a na myslivcích nenechá nitku suchou..atd. Něco sem dám, ať se zase trochu pobavíme :)):

Takže - prakticky na celém území střední a západní Evropy, nenajdeme přirozené prostředí. Prakticky celou rozlohu zaujímá kulturní krajina, přetvořená po staletí našimi předky. Pokud se zaměříme jen na ČR, není tomu jinak.Přirozené prostředí nenajdeme vůbec a ty přírodě blízké lokality, jako Boubínský prales, zóny národních parků apod., mají omezenou a malou rozlohu a z celkového hlediska jsou zanedbatelné, jakkoliv jinak cenné. Zbytek lesních porostů tvoří člověkem změněné a kulturní porosty, které se liší od přirozného porostu v řadě parametrů, z pohledu zvěře a myslivosti je podstatné, že se liší v úživnosti, kdy mají výrazně nižší nabídku přirozených zdrojů potravy pro zvěř. Kromě toho i ty zdroje potravy, které zbývají, vnímá člověk (lesák či majitel lesa) jako svůj majetek a pokud je zvěř konzumuje, označí to za "škody působené zvěří" a požaduje za ně náhradu. Tak co má ta zvěř žrát, pokud jí nebudeme krmit? A to jsem zatím nezmínil to, že les zabírá zhruba 1/3 rozlohy státu. Na zbývajícícj 2/3 mimo měst a obcí najdeme zcela kulturní zemědělskou krajinu. Tam, kromě toho, že cokoliv zvěř sežere je považováno za škodu, tak ve chvíli, kdy se sklidí z polí, nemá zvěř vůbec žádnou potravu. Tedy bez krmení, z čeho má žít? Výtky, které jsou často slyšet, že zvěř krmíme proto, abychom jí pak mohli střílet, pocházejí ze zásadní a absolutní neznalosti základních fakt a principů a jsou na úrovni malého dítěte.
Lov má co nejvíce simulovat predační tlak na populaci a nahrazovat působení přirozených predátorů. S tím souvisí odstraňování slabých a nevhodných kusů z populace. Alternativa neexistuje. Lokalit, kde by v dnešní době mohli žít velcí predátoři je opět omezená rozloha a počet a jsou omezeny většinou na příhraniční oblasti. I pokud se podaří tam predátory reintrodukovat a některé kontrolní mechanismy začnou fungovat přirozeně a bez myslivců, pořád zůstane velká rozloha krajiny, kde se ani rys, natož vlk nebo medvěd prostě neusadí a neuchytí (umíte si představit smečku vlků v Polabí :)) kde se to bez myslivců neobejde. Ani pokud jde o krmení, ani pokud jde o odstřel. Zatím prostě nikdo nic lepšího nevymyslel. Občas slýchám názory - ona si příroda nějak poradí. No, poradí, příroda si nakonec vždycky poradí. Ale otázka je, jestli si poradí tak, že se to nám i těm ochráncům zvířátek bude líbit. Chceme, aby z většiny lokalit zvěř zcela zmizela, případně stavy poklesly na minimální počty, které se dokážou v kulturní krajině uživit? Bude populace ještě dostatečně početná, aby se dokázala bez problémů udržet a rozmnožovat? Nabízí dnešní podoba krajiny zvěři dost možností migrovat za omezenými zdroji potravy na velké vzdálenosti'? A tak dále...Příroda si sice nakonec poradí, ale příroda je i poušť....
Objem a průměr nenahradíš... u aut, u zbraní....atd... :-))

The Fun Don't Start 'til the Pavement Ends
Hunter
Tříkolkař

Příspěvekod mimouch » ned, 15 lis 2009 18:38

Huntere, není to naivní dětská myšlenka, je to realita. A svědčí o tom třeba Tvoje přezdívka, karlítův nosič na mrtvá zvířata, stovky příhod z lovu nebo fotek zastřelených zvířat na nejrůznějších mysliveckých webech....

Nejsem žádnej šílenej ochránce přírody, člen greenpeace, vegetarián, bojovník za práva zvířat ani nic podobnýho. Jen mi prostě vadí, že v dnešní době existují mraky lidí, který se z nejrůznějších pohnutek vyžívaj v zabíjení zvířat a ještě to pokrytecky maskujou kecama o lásce k přírodě nebo podobnejma mysliveckejma pseudoargumentama, který tu Hunter zrovna vyplodil.

Já si v žádným případě nemyslím, že by ve většině dnešní lidma zprzněný přírody mohla fungovat nějaká přirozená rovnováha a už jsem mnohokrát vyslovil názor, že příroda se bez lidských zásahů už neobejde. Ale zároveň se mi nelíbí, že se to dělá takovým stylem, jakým se to dělá. Tedy lidová myslivost jakožto součást venkovského koloritu, Tonda s Pepou dvojkou přes rameno a trojkou v krvi ve funkci zachránců přírody a králů lesa. Nelíbí se mi, že nějakej Lojza zastřelí psa pobíhajícího kolem rodiny na procházce v lese, protože ten pes by mohl honit nějaký lesní zvířata a ty by z toho mohly mít stres. Ale na druhou stranu je v pořádku, když Lojza střelí srnku do prdele, ta zaběhne někam do roští a tam dva dny chcípá. Nelíbí se mi, že mě Lojza jebe, když jedu po lese na kole, protože dělám hluk (sic!!) a zvířata to ruší. Ale na druhou stranu je v pořádku, když 50 Lojzů vyrazí do lesa, tam mlátí klackama do každýho křoví a střílí kolem sebe na všechno co se hne. To těm zvířatům předtím rozdají špunty do uší, aby je nerušili? Nelíbí se mi, když Lojzové vozí na pole za vsí traktorem tuny žrádla, zvířata se přežírají že ani nemůžou chodit, ztrácejí přirozenou ostražitost, ztrácejí schopnost si tu potravu samy hledat a ve finále začnou Lojzové brečet, že se zvířata přemnožily a musí se vystřílet...

A proč to všechno? Protože někoho doma buzeruje manželka, někoho v práci šéf, jinej má malý péro, další je smutnej, že mu zrušili Lidový milice a Pomocnou stráž VB a on už je jen řadovým občanem? Nevím co lidi vede k takovýmu chování, k tomu že jdou do lesa, postřelí srnku a potom si o tom s ostatníma vyprávěj v hospodě. Možná existují myslivci, který opravdu mají v hlavě ty naivní ideály, kterýma obecně myslivci pokrytecky argumentujou. Opravdu jen přikrmují zvěř v době nedostatku potravy, opravdu se o přírodu zajímají a když už chtěj nějaký zvíře zastřelit, několik dní si vyhlížejí nějakýho chudáčka a toho picnou, aniž by si při tom ustříkli do trenek a pak se s ním nefotí, ani o tom zážitku nepíšou historky na mysliveckej web. Možná takový existujou. Ale ještě jsem neslyšel o nikom, kdo by nějakýho takovýho myslivce potkal.....
Nissan Patrol GR 4,2D
mimouch
Offroad bůh

Příspěvekod Hunter » ned, 15 lis 2009 18:57

mimouch> No, co ti na to mám říct. Nemůžu říct, že bys neměl úplně pravdu. Já si nemyslím, že mám v hlavě naivní ideály. Já to vystudoval, tím myslím zvířátka a vědy související, a jsem opravdu přesvědčený, že to tak funguje. To, že jsi ještě takového myslivce nepotkal je třeba taky tím, že ti slušní a normální nejsou zas tak moc vidět. nejvíc vidět a nejhlučnější jsou obvykle ti pitomci. Ale já takové slušné a normální znám a nejsou to zas tak vzácné vyjímky, a sebe za takového považuju taky. Ano, klidně si trpělivě a dlouho vyhlížím slabý kus, než ho ulovím atd., ano, opravdu krmím zvěř proto a tehdy, že nemá co žrát atd. Nebudu na oplátku tvrdit, že vše je růžové a všichni myslivci jsou úžasný, pitomců se mezi nimi najde taky dost, jako mezi řidiči, policajty, úředníky, vojáky...
To co píšeš dává smysl a řada věcí, které se tobě nelíbí, se nelíbí ani mě. Tvojí kritiku pokládám v lecčems za oprávněnou, jen nesouhlasím s dvěma věcmi. 1. stejně jako ty kritizuji jednotlivosti, mnohdy shodně s těmi, co kritizuješ ty, ale ty kvůli tomu odmítáš celý princip a systém, aniž bys určil alternativu a i když uznáváš, že se příroda bez toho neobejde. 2. moje argumenty označuješ za pseudoargumety založené na kecech o lásce k přírodě, no, o lásce k přírodě nikde nepíšu (ačkoliv přírodu rád mám, jinak bych to nestudoval a nezabýval se tím) a ty argumenty, které pokládáš za pseudo, jsem si nevycucal z prstu, ty vycházejí z celkem 10 let studia zoologie, ekologie a etologie zvířat a dalších souvisejících věcí, a ty jsi neřekl, v čem nemám pravdu, tak jsi to raději označil za kecy, to nepokládám za fér debatu.

Hunter
Tříkolkař

Příspěvekod mimouch » ned, 15 lis 2009 19:37

Psudoargumenty jsem to nazval proto, že je to takový standardní myslivecký ospravedlňování svojí vlastní existence před veřejností. Přitom mám za to, že ačkoliv na tom samozřejmě něco pravdy je, je to trochu přitažený za vlasy. Příkladem za všechny může být nedávné zjištění, že v Krkonoších je rys, resp. následné reakce myslivců na přítomnost rysa v Krkonoších. Desítky nejrůznějších argumentů, proč je to špatně. Od nebezpečí napadení turistů rysem (což je, jak jistě jakožto v tomto směru vzdělaný člověk sám uznáš, naprostá píčovina), přes strašení, že se rys přemnoží, vyhubí veškerou vysokou zvěř v Krkonoších a potom, nemaje co jíst, sám zase vyhyne a Krkonoše zůstanou zvěřeprázdné (což je samozřejmě taky kravina), až po prosté zdůraznění faktu, že rys je svině, protože srnku jen ohlodá a nechá jí být a přitom se z ní mohl udělat guláš :D Přitom by měla být přítomnost rysa v jeho přirozeném prostředí důvodem k radosti, že se příroda zotavuje a zrovna Krkonoše jsou i jejich polskou částí dost velkým biotopem, aby tam nějaká přírodní rovnováhamohla fungovat. A to je ta část té alternativy. Tam, kde je to možné udělat maximum pro to, aby příroda mohla fungovat bez našich zásahů. A tam, kde to možné není, tam se snažit přírodu dostat do takového stavu, kdy těch zásahů do ní bude potřeba minimum. Že je krutá zima a srnky se ve sněhu těžko pohybují a nemají co žrát? Ok, rozvozit či roznosit po lese přiměřené množství potravy, rozházet ho všude možně, aby zvířata musela potravu hledat a neměla jí neomezené množství na jedne hromadě na kraji vesnice. Ano, potom řada srnek zimu nepřežije. Ale tak to prostě je, je to přirozené. A nepřežijí většinou právě ty slabé kusy, což by vedlo ke zkvalitnění celé srnčí populace. A když už je potřeba stav nějakých zvířat opravdu regulovat (ukázkově třeba prasata)? Na to by měli existovat nějaké omezené množství certifikovaných profi-lovců, kteří by opravdu zastřelili prase a ne děti na sáňkách. Ty by si najal majitel nebo správce lesa a oni by potřebné množství zvířat odlovili. Samozřejmě, že by v lese podstatně ubylo zvěře a turisti by se neměli na co koukat (s takovou mysliveckou argumentací už jsem se taky setkal :D ). Ale i to je přirozené, kolik třeba v Rumunských horách uvidíš srnek a zajíců? Tam je nikdo nevykrmuje a je jich tam jen tolik, kolik jich ten les uživí, tedy podstatně méně v poměru ks/plocha než je tomu u nás. A ty co tam jsou, jsou plaché a před člověkem zmizí.

A trh se zvěřinou? Proč nemít farmy, kde by se koupený nebo pronajatý kus lesa oplotil a tam se zvířata pěstovala a vybrané kusy se potom nějakým spolehlivým způsobem porážely. Zvěř by nikomu nežrala úrodu z pole, protože by byla v oboře, nestresovali by jí cyklisti a psi, mohla by se vesele přežírat a množit jako o život, protože by to bylo žádoucí.

Tak to je moje představa, jak by to mohlo fungovat bez lidové myslivosti ;)
Nissan Patrol GR 4,2D
mimouch
Offroad bůh

Příspěvekod Hunter » ned, 15 lis 2009 20:32

No, mimouchu, měl jsem tě za rozumného člověka a musím říct, že jsi to teď potvrdil.

Postupně - s tím napadením turistů rysem je to megapíčovina. Rys je tak neskutečně plachý zvíře, že i většina terénního výzkumu probíhá na základě pobytovách známek (stopy, trus, zbytky kořisti atd.) I řada zoologů a terénních pracovníků, kteří se rysy zabývají, je viděli jen vyjímečně nebo vůbec, a to jsou lidi, kterří rozhodně vědí, jak na to, jak se v přírodě chovat, kde rysa hledat, nejsou omezeni na turistické trasy a prostě se od běžných turistů diametrálně liší, takže pravděpodobnější je to, že z tebe se stane lidový myslivec, než to, že turistu v Krkonoších sežere rys. :) Ano, i to, že by rys sežral všechnu zvěř a pak sám tiše vyhynul je píčovina. Zkušenosti z praxe jsou jasné - pokud se rys nově objeví v oblasti, kde se po staletí neobjevoval, po přechodnou dobu má jeho znovu výskyt za následek výraznější pokles stavu jeho kořisti, než se obnoví přirozené reflexy zvěře, plachost apod. ale po nějaké době se to srovná, vytvoří se rovnováha a vliv přirozeného predátora na populaci je rozhodně pozitivní. Ano, oblast pohraničních hor je vhodným biotopem pro výskyt rysa, a pokud někteří myslivci nedokážou přežít, že na nějakou dobu budou mít míň masa do hrnce, pak souhlasím - jsou to pitomci a neměli by do toho mít co mluvit. Když už jsme se pustili do debaty o rysech, tak jen dodám, že nic se nesmí přehánět a i ze strany ochranářů, zejména těch panelákových, bych uvítal rozumnější přístup a otevřenost argumentům. Švýcaři s rysy hospodaří už leta, systém ochrany je doplněn státními náhradami škod způsobených rysem /platí i pro ostatní šelmy/ na domácích zvířatech atd. a v případě nutnosti regulací početnosti a funguje to a mají moc pěknou populaci rysů. A bez zbytečných vášní. A ne, opravdu si nepotřebuju zastřelit rysa, abych se cítil líp.
O přírodě blízký stav se snaží řada lidí i organizaci na různých mistech, a řada z nich patří i k lesníkům, myslivcům apod. Někdy to má překážky prazvláštní, např. přírodě blízké způsoby hospodaření v lese jsou známé, propracované, vyučují se a fungují, ale dokud budou Lesy ČR nutit revírníky dávat 10tis. kubíků dřeva na úsek každý rok, tak je nikdo do praxe nezavede, protože tolik dřeva a pravidelně se tak rpostě dostat nedá....atd.
Navrhl jsi zajímavý systém jako alternativu, až nevím, jestli jsi to opravdu celé vymyslel, nebo se někam podíval pro inspiraci. Každopádně poměrně podobně to funguje třeba na Britských ostrovech. Majitel pozemků má povinnost udržovat populaci zvěře na stavech a ve stavu, které mu ukládá státní orgán dozoru (bez toho to nejde, protože populace zvěře je třeba sledovat na výrazně větších celcích, než jednotlivé majetky). Pokud na to sám majitel nemá prostředky, kvalifikaci atd., může si na to najmout licencované profesionální lovce. Pokud na to má kvalifikaci, prostředky atd., může to dělat sám, povinnost udržovat popluaci zvěře je povinnost a současně právo. Takže bez určité formy myslivosti se to stejně neobejde a já si myslím, že ani obejít nemůže. Ostatně princip u nás se zas tak radikálně neliší, právo a povinnost zajistit hospodaření se zvěří a péči o zvěř má majitel pozemků. Ten, pokud ho nezajistí sám, ho může a případně musí pronajmout. Takže si honitbu pronajme nějaký myslivec, nebo myslivecké sdružení. Od kvality toho místního spolku se pak odvíjí ten zbytek, jestli a jak to bude fungovat atd., je to o lidech.
Na tom, že o zvěř je třeba se starat, jsme se shodli a shodneme se asi i na způsobu (rozmístění potravy na prostoru při zachování ochrany před zkažením, plísněma apod...) takže tady není sporu.

Hunter
Tříkolkař

Příspěvekod Tomi » pon, 16 lis 2009 17:18

Je dobře, že si v hlavních obrysech rozumíme 8) :P
Tomi
Offroad bůh

Příspěvekod Karlito » úte, 17 lis 2009 04:36

Jé klucí, koukám, že jste si podebatili. To je dobře. Hlavně pak aby se to nezvrtlo v nějakou pseudotuningsraz argumrntaci - vo zabíjení, spoustě krve.... atd.
Za podzim jsem huš vyjel tak jeden a půl nádrže nafty aby bylo co v krmelcích v případě, že zamrzne a zavane sněhem. A za ten celej podzim jsem střílel akorát koloucha siky, v noci osvitil reflektorama a ejhle z pravé plece vylezlá kost. Dyš bude národ jezdit koňmo, tak to taky nebude k vidění :lol:

-ka-

PS: jdu ať tady nekynu, zachvilku bude vidět a... :wink:
Červená,
je taky barva... :-)
+420 604 240 223
Karlito
Offroad bůh

Příspěvekod JOP » pon, 07 pro 2009 06:38

Lovci bez povolenek, ale i novodobí pytláci, kteří brázdí lesy v terénních autech a s moderními zbraněmi, se budou v české přírodě po Novém roce cítit takřka neohroženě.
klik :palecdolu
JOP
Špion

Příspěvekod Tomi » stř, 04 srp 2010 20:08

A nepytláci s roštípanejma chladičema to zase vodserou místo nich:

http://auto.idnes.cz/cenik-autopytlaka- ... tomoto_fdv
Tomi
Offroad bůh

Příspěvekod Tomi » ned, 03 říj 2010 07:50

Tak to vypadá, že to máme globální problém :D Trochu to odlehčíme

http://www.lupa.cz/clanky/americti-lovc ... -z-googlu/
Tomi